Museums Over the Borders Etap II logo
Partner: Muzeum "Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie     

Brama FrydlandzkaBeneficjent wiodący: Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie

 

Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie znajduje się w obiekcie o tej samej nazwie. Brama Frydlandzka była częścią umocnień obrony królewskiej w XIX wieku. Prowadziła przez nią droga do miasta Friedland (Prawdinsk, obwód kaliningradzki). Przed I wojną światową można było wejść do miasta lub opuścić je przez bramę, a od 1920 r. obiekt stał się furtą wjazdową do parku Yuzhny. W latach 1950-1960 pomieszczenia budowli były wykorzystywane jako sklep warzywny. W 2002 roku, jako część parku, w Bramie Frydlandzkiej zaczęło funkcjonować muzeum, które w r. 2008 uzyskało ono status niezależnej instytucji kultury. Interesująca, wielokulturowa historia miasta, trwająca około osiem stuleci, została przedstawiona na muzealnych ekspozycjach, prezentujących wydarzenia od czasów zakonu krzyżackiego (1255) do okresu osiedlania się w Obwodzie Kaliningradzkim pierwszych osadników po drugiej wojnie światowej.

Na każdej wystawie zastosowano różne techniki i metody prezentacji. Przestrzeń stworzona za pomocą narzędzi artystycznych i multimedialnych oraz kolekcja wyjątkowych eksponatów pozwala zanurzyć się w życiu miasta z różnych okresów jego rozwoju. Brama Frydlandzka koncentruje się na innowacjach muzealnych, stale rozszerza działalność wystawienniczą i aktywnie rozwija edukację muzealną za pomocą interaktywnych programów. Obecnie muzeum intensywnie się rozwija i uczestniczy w programach grantowych i konkursach na realizację projektów o znaczeniu kulturalnym i społecznym.

 

Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie

Ulitsa Dzerzhinskogo 30

236004 Kaliningrad, Kaliningrad Oblast

Rosja

tel. +7 401 264-40-20

e-mail: fvmuseum@klgd.ru

www.fvmuseum.ruZa treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


European Union