Museums Over the Borders Etap II logo
Partner: Muzeum "Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie     

Ponad granicami i wirtualnie

piątek, 06.11.2020 13:35

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II". Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconegopowojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

Pomimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną partnerzy projektu, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, prowadzą działania.

 

- W toku są przetargi na wyposażenie do sali multimedialnej, która powstanie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" oraz na sprzęt do digitalizacji – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu z CSE „Światowid". – Trwają prace digitalizacyjne, ale w związku z epidemią wstrzymujemy wciąż prace nad filmami, które mają być rozwinięciem wystaw w obu muzeach, a ich bohaterami będą elbląscy i kaliningradzcy pionierzy.

Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w CSE „Światowid" odwiedziła Muzeum Archeologiczno-Historyczne i  wspólnie wybrała ponad 40 eksponatów. Znalazły się wśród nich przede wszystkim zabytki codziennego użytku – naczynia, kaganki, kielich, filiżanka, łyżka, a także kostki do gry czy zabawki.  Wszystkie te przedmioty zostaną zdigitalizowane i wykorzystane do prezentacji cyfrowej. Oprócz tego trwa cyfryzacja dokumentów dotyczących powojennego elbląskiego Starego Miasta, które zostaną wykorzystane do produkcji filmu holograficznego oraz do opracowywania koncepcji rozbudowy wystawy „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii". Zajmują się nią obecnie muzealnicy z elbląskiej instytucji.

- Niestety wyjazd do Kaliningradu i digitalizacja tamtejszych zabytków jest w tej chwili niemożliwa, nie wiemy kiedy się to zmieni dlatego skupiamy się na działaniach, które możemy zrealizować – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Prace projektowe trwają również w Kaliningradzie. Partner wiodący projektu rozpoczął przebudowę jednego z muzealnych budynków. Po renowacji ma się tam pojawić nowa hala wystawiennicza z holograficznym filmem o powojennym losach Kaliningradu i Elbląga, a także centrum programów edukacyjnych dla dzieci.

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


European Union