Museums Over the Borders Etap II logo
Partner: Muzeum "Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie     

Kulturalne (Nie)pokoje

środa, 01.06.2022 14:22

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza na wydarzenie podsumowujące działania w projekcie "Muzea ponad granicami. Etap II."

Ponad dwa lata temu elbląskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne rozpoczęło realizację projektu „Muzea ponad granicami" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. W ramach projektu m.in. otwarto nową wystawę oraz zakupiono sprzęt do organizacji imprez. Nadszedł moment zakończenia i podsumowania działań projektowych, a okazją do tego będzie wydarzenie pod nazwą Kulturalne (Nie)pokoje, organizowane 11 czerwca wspólnie z Biblioteką Elbląską im. C. Norwida. Nazwa budzi skojarzenia z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą, co również odzwierciedla program wydarzenia.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00 w Bibliotece Elbląskiej od spotkania z panią Krystyną Kurczab – Redlich, znaną dziennikarką, autorką reportaży i filmów dokumentujących wojnę w Czeczenii oraz wieloletnią korespondentką w Moskwie. Prowadzącym spotkanie będzie dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

O godzinie 19.30 na dziedzińcu Muzeum będzie można wysłuchać koncertu młodych obiecujących elbląskich jazzmanów w składzie: Michał Korsak na perkusji, Kamil Hajduk na kontrabasie, Antoni Borycki na instrumentach klawiszowych i Szymon Dybała na trąbce, którzy zaprezentują znane standardy jazzowe w odświeżonej formule.

Ostatnim punktem Kulturalnych (Nie)Pokojów będzie spektakl Teatru Formy przygotowany na podstawie „Procesu" Franza Kafki. Przedstawienie ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogłyby wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym. Reżyserem i autorem scenariusza jest Józef Markocki, za scenografię odpowiada Ilona Szurkowska, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a całość została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.


European Union