Museums Over the Borders Etap II logo
Partner: Muzeum "Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie     

Na dziedzińcu Muzeum powstał ogród zielny

piątek, 02.07.2021 21:25

Od 30 czerwca przy okazji wizyty w Muzeum można podziwiać znajdujący się na dziedzińcu ogród zielny – lapidarium i herbarium.


W tym miejscu posadzono byliny i zioła – łącznie około 20 gatunków, zostały tam także wkomponowane płyty nagrobne oraz elementy detalu architektonicznego. Rośliny będą stopniowo się rozrastać tworząc przestrzeń sprzyjającą relaksowi oraz wyjątkowe tło dla zgromadzonych kamiennych obiektów. Zioła opatrzono tabliczkami zawierającymi informacje o ich pochodzeniu i zastosowaniu.

 

Idea założenia ogrodu nawiązuje do historii miejsca – w okolicach dawnego Gimnazjum Elbląskiego, którego budynek jest obecnie siedzibą Muzeum, znajdował się ogród zielny z roślinami stosowanymi w medycynie naturalnej.

Pomysłodawczynią lapidarium i herbarium była zmarła niedawno Wiesława Rynkiewicz-Domino (1958-2021), kustosz ds. rzemiosła i sztuki w Muzeum, badaczka dziejów Elbląga i autorka licznych publikacji o historii miasta i regionu.

Założenie ogrodu zostanie zrealizowane w ramach projektu Museums over the borders. Stage II, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.European Union