Museums Over the Borders Etap II logo
Partner: Muzeum "Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie     

"Museums over the borders" w finale konkursu Regiostars

wtorek, 14.07.2020 10:20

"Museums over the borders" w finale konkursu Regiostars.

Zrealizowany przez muzea z Elbląga i Kaliningradu projekt „Muzea ponad granicami" znalazł się w finale konkursu Regiostars i tym samym ma 20 % szans na zdobycie głównej nagrody w kategorii: Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy. Dotarcie do finałowego etapu jest ogromnym wyróżnieniem dla obu zespołów muzealników. Oznacza, że projekt zdobył uznanie komisji konkursowej wyróżniając się na tle 206 aplikacji z całej Unii Europejskiej.

 

O tym, kto z finalistów zdobędzie nagrodę, zadecyduje Jury konkursowe biorąc pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjny charakter, osiągnięte rezultaty, trwałość przedsięwzięcia oraz możliwość jego adaptacji w innych regionach. Każdy jednak ma wpływ na wybór laureata nagrody publiczności. W tym zakresie muzea liczą na gorące wsparcie Elblążan i Kalinigradczyków oraz sympatyków spoza miast. Aby oddać głos na projekt „Museums over the borders" należy odwiedzić stronę https://regiostarsawards.eu/, przewinąć w dół do ósmej pozycji i kliknąć ikonę serca po prawej stronie opisu projektu (można to zrobić kilkakrotnie). Głosowanie potrwa do 15 września, a wyniki konkursu poznamy w październiku.

Sukces projektu jest tym bardziej niezwykły, iż było to pierwsze tak duże zadanie realizowane przez oba muzea przy wsparciu finansowym UE. Stopień trudności potęgowało partnerstwo zagraniczne i tylko dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum „Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie możliwa była pełna realizacja wszystkich planowanych założeń. W efekcie możemy dziś podziwiać nowoczesne wystawy prezentowane w zmodernizowanych obiektach muzealnych oraz korzystać ze wspólnie opracowanego programu edukacyjnego. Także prezentowany w obu miastach film holograficzny, pomimo że liczy już 6 lat, niezmiennie zaskakuje i zachwyca gości.

Projekt Museums over the borders, zrealizowany w latach 2012 – 2014 przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Muzeum „Brama Frydlandzka" w Kaliningradzie, wykorzystał wspólną historię do połączenia odbiorców kultury po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy. Nowoczesna oferta edukacji muzealnej, innowacyjne rozwiązania ekspozycyjne i unikalne atrakcje na skalę europejską, przyciągające turystów z kraju i zagranicy, przyczyniły się do wzrostu ruchu turystycznego oraz rozwoju lokalnej społeczności. Obecnie muzea z Elbląga i Kaliningradu, w składzie powiększonym o Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, realizują drugi etap projektu, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 20014-2020.Agnieszka Sławińska

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu


Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

European Union